Objawy Alkoholizmu !

W wielu sytuacjach nadużywanie alkoholu zaczyna wzbudzać coraz to większe obawy u tych osób,które piją lub też zdecydowanie częściej – ich bliskich, znajomych etc.Głośno zresztą mówi się dziś u nas o poważnym,społecznym problemie jakim jest Alkoholizm.Bardzo słaba jest świadomość dotycząca tego,po czym realnie rozpoznać można ewentualny problem alkoholowy.


 

 

 

Wszystko jest pod kontrolą-Iluzja i Zaprzeczenie

Właśnie dlatego,że alkohol tak bardzo zakorzenił się w naszej Polskiej Towarzyskiej Tradycji,pomimo niepokojących sygnałów,wpadamy w złudzenie,że„wszystko mamy pod kontrolą”. Zwykle też sami pijący,przekonują nas uparcie i siebie samych i to nadzwyczaj skutecznie,że„przesadzamy”, że„źle widzimy i oceniamy",że jesteśmy „przewrażliwieni”.
Toczy się bardzo długa,dramatyczna gra o ustalenie tzw:prawdy.
Tymczasem w nas samych lub w naszych bliskich toczy się niezwykle podstępna i groźna choroba,jaką jest alkoholizm.

Kiedy reagować?
Kiedy szukać profesjonalnej pomocy?
Jak rozpoznać chorobę pozostając w błędnym przekonaniu minimalizujących rozmiary problemu naduzywania alkoholu.?

 Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, bo… jeśli jest choroba – to są i objawy. Poniżej przedstawiam Państwu kryteria, w oparciu o które rozpoznać można kliniczne uzależnienie od alkoholu.

Czym jest alkoholizm?
Przymus picia,czyli tzw:głód alkoholowy i chemiczne uzależnienie organizmu od alkoholu.

Wbrew pozorom nie jest to wymysł psychologów.Odpowiedź na to pytanie o istotę głodu alkoholowego znajdziemy wyobrażając sobie,jak to jest być naprawdę głodnym… W głowie jedna,obsesyjna myśl"jeść",a w zachowaniu jeden cel: takim,czy innym sposobem dostać się do tego,czego potrzebuję.
W przypadku osoby,która wpadła w sita alkoholu tym "czymś" jest własnie alkohol.
Alkohol jest substancją chemiczną i przy częstym lub intensywnym używaniu,powoduje zależność,która przejawia się ogromnym poczuciem braku w sytuacji,w której dostęp do niego jest ograniczony lub niemożliwy.U alkoholików brak ten odczuwany jest niezwykle dramatycznie.Pojawiają się drżenia,bóle,silny niepokój,lęk,uczucie ssania w żołądku, potliwość,uogólnione napięcie fizyczne i psychiczne,bezsenność,silny niepokój,niezdolność do koncentracji i wiele innych.

Alkohol powoduje zależność psychiczną,dlatego,że przyzwyczaja do funkcjonowania w odmiennym niż zwykle stanie świadomości.
Po drugie zaś dlatego,że odzwyczaja od życia "na trzeźwo",te czynniki powodują,że alkoholik,pozbawiony na dłużej lub krócej alkoholu,zaczyna odczuwać dyskomfort.W wersji skrajnej opisanej wyżej,lub nieco słabszej,a przez to niestety trudniejszej do zauważenia.
Objawem głodu alkoholowego bywa bowiem także: irytacja,poczucie uogólnionego podenerwowania,trudności w koncentracji,problemy ze snem,obniżony nastrój,napięcie fizyczne,nieświadoma koncentracja na alkoholu np: planowanie dnia tak,aby umożliwić, zabezpieczyć sobie picie,oczekiwanie na moment,w którym można "wyjść",bo można będzie się napić,prowokowanie okazji lub pretekstów do picia,poszukiwanie sytuacji i miejsc,w których można będzie się napić. Forum
Konflikty z ludźmi,szczególnie z najbliższymi,po których bardzo często idzie się pić. Alkoholik na głodzie szuka przede wszystkim ulgi,wynikającej z redukcji odczuwanego napięcia.Dopóki nie nauczy się radzić sobie z napięciem inaczej,ulgę tę przynosi mu tylko alkohol.Każąc jednocześnie płacić ze tę chwilę ulgi ogromną cenę w postaci coraz bardziej masywnych strat,jak utrata zdrowia,wypadek,więzienie,utrata pracy,rozpad rodziny a nawet śmierć...